Przydomowe uprawy warzyw i owoców oraz ogródki z ozdobną roślinnością wymagają częstego podlewania, szczególnie w dniach kiedy pogoda nie obfituje w opady atmosferyczne. Takie działanie może wiązać się z marnotrawstwem surowca zdatnego do picia, co jest niekorzystne dla środowiska, a także ze zwiększonymi rachunkami za wodę bieżącą w danym okresie roku. Dobrym sposobem na rozwiązanie tych problemów może okazać się wykorzystanie wody opadowej w celu nawadniania ogrodu. Do tego zadania doskonale sprawdzą się odpowiednie zbiorniki i pojemniki, przystosowane do gromadzenia padającego deszczu oraz opadów spływających rynnami odprowadzającymi wodę z dachów.

Zbiornik na wodę opadową

Do gromadzenia wody opadowej wykorzystać można dowolny, szczelny pojemnik, jednak najlepszy efekt w zbieraniu opadów mają konstrukcje przygotowane specjalnie w tym celu. Do tego zadania doskonale sprawdzi się dedykowany zbiornik na deszczówkę, połączony dodatkowy z systemem odprowadzającym wodę z dachu. Innym sposobem magazynowania opadów będą wolnostojące pojemniki, najczęściej wkopane poniżej powierzchni gruntu, do których wpadać będzie woda opadowa.

Różnorodny wybór na rynku pozwoli dobrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę zależnie od preferencji i zapotrzebowania. Do większych ogrodów sprawdzą się pojemniki połączone rynnami, które efektywnie zapełniać będą się deszczówką. Dodatkową zaletą takich konstrukcji będzie możliwość podłączenia węża ogrodowego bezpośrednio do zbiornika, co w dużym stopniu ułatwi pracę. Do nawadniania roślinności w donicach lub pojedynczych grządek lepiej sprawdzą się mniejsze zbiorniki, które w łatwy sposób można wykorzystać w ogrodzie.