Kiedy prowadzimy działalność przemysłową lub logistyczną, czasem stoimy przed zadaniem przetransportowania maszyny przemysłowej. Często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak potrafi być to ciężkie zadanie. Z tego powodu, jeżeli transport maszyn przemysłowych jest dla nas konieczny, aby sprowadzić jakąś maszynę, lub jeśli chcemy podjąć się takiego transportu, powinniśmy wiedzieć, z czym to się może wiązać.

Transport maszyn wielkogabarytowych

Transport maszyn przemysłowych, które nie są specjalnie duże, nie nastręcza większych problemów. Oczywiście mogą one sporo ważyć, a sama maszyna musi zostać odpowiednio zabezpieczona, ale nie jest to ogólnie większy problem. Przysłowiowe schody zaczynają się wtedy, kiedy rosną gabaryty, a szczególnie jeśli są to gabaryty znaczne.

Transport maszyn przemysłowych na przykładzie generatorów

Przykładem tego, jak transport maszyn przemysłowych może być wymagający, jest transport generatorów do elektrowni. Przykład ten jest dobry, ponieważ między innymi w Polsce, a dokładniej we Wrocławiu są takie generatory budowane, a często klientami są elektrownie Szwedzkie. Transport na pierwszy rzut oka nie sprawia większych problemów. Wystarczy dostarczyć generator do portu i wysłać g statkiem. Problemem jest jednak waga, która wyklucza transport samochodowy. Możliwy jest tylko pociąg. Tutaj jednak sprawa też nie jest taka oczywista. Szerokość generatora jest tak duża, że dwa pociągi nie miną się na trasie, więc może jechać tylko wtedy, kiedy obydwa tory są wolne. Sprawia to, że transport pociągiem z Wrocławia do Szczecina, Gdyni lub Gdańska może trwać miesiąc. Dobrze jest znać takie zależności.