Optymalizacja strony www to proces zapewnienia, że Twoja strona jest zorganizowana w sposób, który ułatwia zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumienie, pozwalając im łatwiej znaleźć to, czego szukają. Jest to również proces optymalizacji witryny tak, aby ładowała się tak szybko, jak to możliwe.

Nie chodzi tu tylko o ułatwienie pracy użytkownikom i wyszukiwarkom, choć z pewnością tak jest. Chodzi również o to, aby upewnić się, że uzyskasz maksymalną ilość zaangażowania od odwiedzających Twoją stronę – od momentu ich przybycia do momentu, w którym zamienią się w klientów, subskrybentów, leadów (lub cokolwiek innego, co chcesz, aby zrobili).

Większość stron internetowych nie jest zoptymalizowana pod kątem szybkości. W rzeczywistości, przeciętna strona domowa ma rozmiar ponad 1 MB i ładuje ponad 20 obiektów. Powoduje to, że większość stron ładuje się powoli, co powoduje, że odwiedzający je użytkownicy odchodzą zanim jeszcze się załadują.

Dlaczego musisz zoptymalizować swoją witrynę? Optymalizacja strony www jest istotna z czterech powodów.

1. Szybkość ma znaczenie. Jeśli Twoja strona ładuje się zbyt wolno, ludzie opuszczą ją zanim skończą ją przeglądać.

2. Badania pokazują, że jeśli strona nie załaduje się w ciągu 3 sekund, odwiedzający klikną przycisk Wstecz, aby znaleźć szybszą stronę.

3. Ponad połowa odwiedzających oczekuje, że strona załaduje się w 2 sekundy lub krócej, i ma tendencję do opuszczania strony, która nie załaduje się w ciągu 3 sekund. Co gorsza, 40% osób mówi innym, że miało złe doświadczenia z zakupami online z powodu wolno ładujących się stron.

4. Wyszukiwarki internetowe oceniają strony na podstawie szybkości, jak również trafności. Szybka strona uzyska lepsze wyniki w rankingu wyszukiwania niż jej odpowiednik wolniejszy.