Komunia jest bardzo ważnym zarówno dla dziecka, jak i jego najbliższych. Dlatego ważne są także z tego dnia pamiątki, które zostaną z dzieckiem na długie lata i będą przypominały ten piękny dzień.

Jaki różaniec komunijny wybrać?

Dziecko, które szykuje się do Pierwszej Komunii Świętej zazwyczaj albo dostaje w prezencie różaniec komunijny, albo może samo wybrać, jaki mu się najbardziej podoba. Obecnie jest bardzo dużo różnych kolorów różańców, jednak na komunie zaleca się, by dziecko miało biały różaniec, co jest ogólnie związane z symboliką. Dobrze jest wcześniej pójść z dzieckiem do sklepu z dewocjonaliami, gdzie będzie mogło zobaczyć różaniec oraz pudełeczko, w które będzie zamknięty. Takie pudełeczka zazwyczaj są plastikowe z dodanym obrazkiem świętych lub aniołów czy znakiem hostii na górze. Warto też dodać, że dobrze wykonany różaniec komunijny może być używany nawet do Bierzmowania, jak i dłużej. Często także zdarza się, że dziecko oprócz jednego różańca na komunię może dostać też inne od swoich bliskich. Wtedy mogą to być już inne kolory różańca takie jak: różowy, czy czerwony. Dzięki temu dziecko będzie mogło zmieniać sobie różaniec w zależności od potrzeby.

Różaniec komunijny należy także poświęcić. Najczęściej odbywają się takie święcenia wspólnie dla wszystkich dzieci, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej w parafii, w której będzie wykonany sakrament. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo szukać kapłana, który mógłby taki różaniec dziecku poświęcić. Często takie święcenia odbywają się po mszy świętej, w której dzieci wraz z rodzicami uczestniczą.