Głównym celem gromadzenia cyfrowych zasobów dóbr kultury jest rozpowszechnienie dostępu do sprawdzonych źródeł, wśród użytkowników szukających rzetelnej wiedzy w danej dziedzinie. Takie zadanie spełnia biblioteka cyfrowa, która najczęściej towarzyszy instytucjom oświaty, oferując szeroki dostęp do materiałów i pomocy naukowych. Magazynowanie cyfrowych zasobów pełni również zadanie długoterminowej archiwizacji dziedzictwa kulturowego zachowując je dla wielu pokoleń.

Zalety korzystania z zasobów cyfrowych bibliotek

Biblioteka cyfrowa jest zbiorem zasobów elektronicznych, wśród których wyróżnić można te przygotowane w wersji cyfrowej oraz takie, które pierwotnie powstały w wersji papierowej i specjalnie na potrzeby biblioteki zostały poddane procesowi digitalizacji. Zbiory tego typu pełnią rolę zabezpieczenia i archiwizacji dóbr kultury, a także ułatwienie dostępu do źródeł wiedzy szczególnie przydatnych w procesie edukacji.

Do głównych zalet biblioteki cyfrowej zaliczyć należy swobodny dostęp do zawartych w niej zasobów, za pośrednictwem dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Dzięki odpowiedniemu katalogowaniu zebranych materiałów użytkownicy mają łatwiejszy dostęp do poszukiwanych treści oraz w łatwy sposób mogą wyszukać te, których w danym momencie potrzebują. Ponadto cyfrowe repozytorium nie wymaga gospodarowania przestrzeni potrzebnej do składowania fizycznych egzemplarzy, a zawarte w jej materiały nie ulegną mechanicznemu zniszczeniu lub zagubieniu. W przeciwieństwie do papierowych zasobów ich cyfrowe wersje mogą być udostępniane jednocześnie nieograniczonej liczbie użytkowników, co ułatwia dostęp do wybranych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *